Skip to main content

Certified Staff

Jenny Bogle, Principal


Jenny Bogle,

Principal

Bridges

 

 

 

Brittany Bridges

Assistant Principal

Fields


Regina Fields,

Assistant Principal/Athletic Director

 

TEACHERS

 


Connie Anderson

8th Grade ELA

Class Website

Banta

Leslie Banta

7th Grade ELA

Class Website

Chelsea Beaver

Chelsea Beaver

7th Grade Math

Class Website

Matt Bennett

Band

Class Website

Jeff Beshore

Jeff Beshore

8th Grade Science

Class Website

Kandance Patterson

Kendace Bien  

PLTW

Class Website

Trudy Blankenship

Trudy Blankenship

Reading 7/8

Class Website

Hope Bothun

Hope Bothun

7th Grade Social Studies

Class Website

Jessica Braswell

Jessica Braswell

7th Grade ELA

Class Website

Brian Brinkoff

Special Education: Science

Class Website

Tammi Brinkoff

Tammy Brinkoff

Special Education: ELA

Class Website

Larry Brooks

Larry Brooks

Exploratory Spanish

Class Website

Brownfield

Renae Brownfield

7th Grade Science

Class Website

Canfield
Zach Canfield

7th & 8th Grade Social Studies

Class Website

Brinkoff

 

 

Nicole Carter

Process Coordinator

Cline
Samantha Cline

Instructional Coach

Katie Coen

Katie Coen

Focus Room/ Virtual 

Collier

Brett Collier

8th Grade Social Studies

Class Website

Brian Crigger

Brian Crigger

8th Grade Social Studies

Class Website

Valerie Davis

Valerie Davis

8th Grade ELA

Class Website

Shiela Denefrio

Shelia Denefrio

ELL Instruction

Class Website

Randy Evans

Randy Evans

Career Tech.

Class Website

Callie Frye

Callie Frye

ELL Instruction

Class Website

Kayla Fultz

Kayla Fultz

RISE and EL ELA

Class Website

Paula George

Paula George

8th Grade ELA

Class Website

Fran Gory

Fran Gory 

Speech Therapist

Anna Groves

School Counselor (M-Z)

Michelle Harris

Michelle Harris

Choir & Music Appreciation

Class Website

Karen Hernandez

Karen Hernandez

7th Grade Math

Class Website

Diane Hill

Diane Hill

Computer Applications

Class Website

Pam Hitchcock

Pam Hitchcock

FACS

Class Website

Kirk Jones

Kirk Jones

Boys' PE & Health

Class Website

Michelle Joyce

Michele Joyce

Special Education: Math

Class Website   

Ted Koopman

Ted Koopmann

Special Education: Social Studies

Class Website

Brinkoff

 

 

Craig Kyte

PLTW

Class Website

Mark Lingenfelter

Mark Lingenfelter

Special Education: ELA

Class Website

Jen Lee

Jenelle Lee

7th Grade ELA

Class Website

Jamie Lindsey

Jamie Lindsey

Intro. to Creative Arts

Class Website

Jessica Marquez

Jessica Marquez

7th Grade Math

Class Website

    Kristian McConnell

Kristian McConnell

7th Grade Science

Class Website

Betsi McCrary

 Betsi McCrary

Media Center

Sara Embrey

Sara Mendell

8th Grade Science

Class Website

Fred Mintert

Fred Mintert

Art

Class Website

Jacob Osborne

Jacob Osborne

7th Grade Social Studies

Class Website

Pace

Kim Pace

8th Grade Math & Algebra 1

Class Website

Ashley Patterson

Ashley Patterson

7th Grade Science

Class Website

Renken

Nicole Renken

8th Grade Math

Class Website

Ritzema

Erica Ritzema

Special Education: Math

Class Website

Jeri Sailor

Jeri Sailor

Girls' PE & Health

Class Website

Smith

Justin Smith 

8th Grade Math

Class Website

AJ Stinebrook

AJ Stinebrook

Intro. to Graphic Design

Class Website

Stringer

Tiffiny Stringer

Girls' PE & Health

Class Website

Thayer

Kacey Thayer

8th Grade Science

Class Website

Trowbridge

Cindy Trowbridge

Keyboarding

Class Website

Josh VanSlyke

Josh Vanslyke

8th Grade Math & Pre-Algebra

Class Website

                                                     

Rita Waynick

Rita Waynick

School Counselor (A-L)

Sarah Weston

Sarah Weston

ELL Instruction & Current Events

Class Website

 

Logan Wilson

Logan Wilson

Boys' PE & Health

Class Website

Jason Worrall, Special Education

Jason Worrall

Special Education

Class Website